Otvorený list – Vedec roka

Vážené kolegyne a kolegovia,
s prosbou o podporu rovnoprávnosti mužov a žien vo vedeckom prostredí a s cieľom zvýšiť rodovú rovnosť v slovenskej vede, podporte prosím Otvorený list Vedec roka od iniciátoriek tohto listu – prof. Bitušíková a kol. a pridajte sa tak k myšlienke, že sa nebudú významné ocenenia alebo pracovné pozície uvádzať výlučne v mužskom rode.

V minulosti, pri individuálnych pokusoch z našej strany, organizátori neboli otvorení takejto zmene, preto teraz volíme formu otvoreného listu. Chceli by sme získať širokú podporu významných slovenských vedkýň i vedcov, rovnako ako všetkých ľudí pracujúcich vo vede alebo v profesiách podporujúcich vedu na Slovensku.

Podrobnejšie zdôvodnenie našej požiadavky, rovnako ako konkrétne návrhy na pomenovanie nových ocenení, nájdete v priloženom otvorenom liste:

Otvorený list ohľadom ocenenia „Vedec roka“ (pdf, 58 kB)

Svoju podporu tomuto otvorenému listu môžete Vy aj všetci ostatní prejaviť zaslaním krátkeho emailu na otvorenylist@savia.sk do 31.12.2022. Text emailu „Podporujem Otvorený list ohľadom ocenenia Vedec roka a súhlasím so zverejnením môjho mena pod Otvoreným listom“ je viac než postačujúci. Otvorený list plánujeme zverejniť v januári 2023 v médiách a zaslať ho inštitúciám udeľujúcim ocenenie „Vedec roka“.

Alexandra Bitušíková a kol.