Vyhlásenie TUKE k vojenskému konfliktu na Ukrajine

Na Technickej univerzite v Košiciach študuje najviac ukrajinských študentov zo všetkých slovenských vysokých škôl. Títo študenti k nám prišli, aby v duchu slobody a demokracie získali kvalitné vysokoškolské vzdelanie, ktoré im umožní prispieť k rozvoju priemyslu, ekonomiky, vedy, kultúry a umenia v rodnej Ukrajine.

Technická univerzita v Košiciach zásadne nesúhlasí s neadekvátnym postupom Ruska a násilným obsadením Ukrajiny. Ctíme si právo na základné ľudské práva a slobody, ktoré boli hrubo porušené. Podporujeme mierové riešenie problémov medzi krajinami a odsudzujeme bezprecedentné použitie vojenskej sily proti krajine, ktorá má ambície slobodne a demokraticky sa rozvíjať.

Vyjadrujeme podporu ukrajinským študentom a sme pripravení pomôcť im. Vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby apelovali na zastavenie vojenského konfliktu a spravili všetko, čo je v ich silách pre jeho mierové riešenie.