Univerzita

TUKE opäť medzi víťazmi Falling Walls

Display portlet menu
Späť na oznamy

TUKE opäť medzi víťazmi Falling Walls

University Highlights

Prestížna súťaž Falling Walls Slovakia 2018 pozná svojich víťazov. Mladí vedci a inovátori aj tento rok, 31. mája 2018 na Univerzite Komenského v Bratislave predstavili svoje návody na riešenie rozličných problémov. Nad podujatím prevzal záštitu premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ktorý si vypočul inšpiratívne myšlienky mladých vedcov a víťazom odovzdal ocenenia.

Na jedinečnom fóre inšpiratívnych myšlienok a výskumných projektov obsadil druhé miesto Ing. Marek Schnitzer zo Strojníckej fakulty TUKE, ktorý sa venuje klinickej 3D tlači a aditívnej výrobe. Porotu zaujal implantátom pre novonarodené deti s rázštepom podnebia, ktorý sú v laboratórnych podmienkach schopní vyrobiť ihneď po narodení, aby dieťa mohlo byť od začiatku riadne kojené.

Prvé a tretie miesto putovalo na Univerzitu Komenského. Víťazka Mgr. Lucia Lauková sa svojím výskumom snaží zboriť múry sepsy. U pacientov so sepsou sa vyskytuje vysoká koncentrácia extracelulárnej DNA a cieľom výskumu bolo zistiť, ako by ju bolo možné znížiť. Aplikáciou enzýmu DNáza dokázala znížiť mieru úmrtnosti. Tretie miesto získal nový spôsob diagnostiky pacientov s Crohnovou chorobou, ktorý predstavila Mgr. Katarína Janšáková, PhD..

Všetkým oceneným blahoželáme.

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data