TUKE obsadila 2. a 3. miesto na súťaži Falling Walls Lab Slovakia

TUKE obsadila 2. a 3. miesto na súťaži Falling Walls Lab Slovakia

Cieľom podujatia Falling Walls Lab Slovakia je podporiť vedecké a podnikateľské inovatívne vízie a iniciovať a rozvíjať výmenu nápadov, inšpirácií a poznatkov medzi mladými výskumníkmi a profesionálmi z rôznych oblastí. Podujatie Falling Walls Lab sa v posledných rokoch konalo na 45 prestížnych akademických inštitúciách, medzi ktoré patria napríklad ETH Zurich (Švajčiarsko), the Yale University (USA) či King Abdullah University of Science and Technology (Saudská Arábia). Podujatie Falling Walls Lab organizuje nadácia Falling Walls Foundation. V roku 2017 sa medzi prestížnych organizátorov Falling Walls Lab zaradila Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita, Žilinská Univerzita, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovenská akadémia vied, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity a Nemecká akademická výmenná služba (Deutscher Akademischer Austauschdienst - DAAD).

Osemnásť výskumníkov z oblasti medicíny, matematiky či techniky dostalo šancu prezentovať svoj výskum počas troch minút pred odbornou porotou. Slovenské kolo ponúklo návrh riešenia rozmanitých, primárne celospoločenských otázok, v ktorých dominovali medicínske témy – napríklad DNA, detekcia rakoviny, diagnostika kondície mitochondrií, liečba nádoru či diagnostika včasného štádia rakoviny prsníka.

Víťazom pilotného ročníka Falling Walls Lab Slovakia (FWLS), ktorý bol sprievodným podujatím Európskej noci výskumníkov 2017, sa stal Stanislav Hrivňak z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Druhé miesto obsadil Štefan Tkáč a tretie miesto získal Matej Mikulszky , obaja z Technickej univerzity v Košiciach. Štefan Tkáč sa venoval problematike stabilizovania rotora v statore. Matej Mikulszky prezentoval, ako možno optimalizovať responzívne grafické používateľské prostredie.