Študentská osobnosť Slovenska

Študentská osobnosť Slovenska

V kategórii hutníctvo, strojárstvo, energetika bola v stredu 13. decembra v rámci tohoročnej súťaže Študentská osobnosť Slovenska na slávnostnom vyhodnotení ocenená doktorandka Martina Hrubovčáková z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach.

Ocenenie študentská osobnosť Slovenska roka je národná súťaž mladých talentovaných ľudí. Jej cieľom je vyzdvihnúť mladé slovenské osobnosti na vysokých školách, predstaviť ich širokej verejnosti  a motivovať ďalších študentov k výnimočným výkonom.  Navyše, nominácie posudzujú špičkoví odborníci na danú oblasť uznávaní na Slovensku i v zahraničí, vrátane odborníkov menovaných Slovenskou rektorskou konferenciou a Slovenskou akadémiou vied.

Martina Hrubovčáková získala ocenenie za študijné výsledky,  publikačnú činnosť, no v prvom rade za prínos jej dizertačnej práce, ktorým je patent na aditívum používané v zlievarňach.  Táto prísada podľa autorky práce zabezpečuje hladký povrch odliatkov primárne pre automobilový priemysel, no rovnako ju možno použiť pre všetky liatinové a oceľové odliatky vo všetkých sférach priemyslu.