Prof. Ing. Peter Mésároš, PhD. bol inaugurovaný za rektora Technickej univerzity v Košiciach

Prof. Ing. Peter Mésároš, PhD. bol dňa 15.11.2023 slávnostne inaugurovaný za rektora Technickej univerzity v Košiciach. Inaugurácia rektora a vymenovanie členov vedenia univerzity, ktorí do svojich funkcií nastúpili už 17. augusta 2023, sa uskutočnili v Aule Maxima TUKE. Insígnie univerzity si prof. Mésároš prebral z rúk predsedu Akademického senátu TUKE.

Rektor Technickej univerzity v Košiciach, prof. Ing. Peter Mésároš, PhD., počas inauguračného aktu slávnostne zložil rektorský sľub. Profesora Petra Mésároša zvolil tajným hlasovaním Akademický senát Technickej univerzity v Košiciach a Správna rada Technickej univerzity v Košiciach za kandidáta na rektora 15. mája 2023. Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, vymenovala Petra Mésároša za rektora jednej z popredných slovenských výskumných univerzít dňa 16. augusta 2023 s účinnosťou do 15. augusta 2027.

Sľubujem na svoju česť a svedomie, že vo funkcii rektora Technickej univerzity v Košiciach budem hájiť slobodu vedeckého bádania, umeleckej tvorby a vzdelávania. Budem chrániť všetky akademické slobody a akademické práva v súlade s ideálmi demokracie a humanizmu. Sľubujem, že sa budem vždy starať o rozvoj a dobré meno Technickej univerzity v Košiciach, ako aj o rozvoj vysokého školstva v Slovenskej republike,“ predniesol rektor Mésároš svoj sľub počas inaugurácie.

Slávnostnú inauguráciu, ktorá sa konala v Aule Maxima TUKE, otvoril Dr. h. c. prof. Ing. Miroslav Kelemen, DrSc., ktorý následne vyzval predsedu AS TUKE, prof. Ing. Romana Cimbalu, PhD., aby uviedol inauguračnú slávnosť. Peter Mésároš krátko po zložení sľubu vymenoval prorektorov univerzity do funkcií a odovzdal im prorektorské insígnie. Novými prorektormi sa stali:

• prof. Ing. Juraj Gazda, PhD., prorektor pre inovácie a transfer technológií,
  • prof. Ing. Ivo Petráš, DrSc., prorektor pre vedu, výskum a doktorandské štúdium,
  • Dr. h. c. prof. Ing. Miroslav Kelemen, DrSc., prorektor pre vzdelávanie,
  • prof. Ing. Ján Piteľ, PhD., prorektor pre zahraničné vzťahy a mobilitu,
  • Ing. Rastislav Ručinský, PhD., prorektor pre rozvoj a vonkajšie vzťahy.

Počas svojho prejavu poďakoval rektor Technickej univerzity za prejavenú dôveru akademickej obce pri voľbe rektora a v rámci svojho inauguračného príhovoru vyjadril aj zámery vedenia Technickej univerzity v Košiciach k ďalšiemu rozvoju. „Tak ako naši predchodcovia, tak ako aj my a každé ďalšie vedenie univerzity a fakúlt musí zlepšovať podmienky pre štúdium, pre prácu, pre profesijný rast, osobnostný rozvoj a sebarealizáciu. Aj keď malými krokmi, aj keď pomalšie, ako by sme chceli alebo mohli. Pozerajme sa na všetky problémy ako na výzvy, zmeňme kritiku na diskusiu o riešeniach, zmeňme rivalitu na zdravé a férové súťaženie a spoluprácu. Nie len na univerzite, ale aj v spoločnosti,“ uviedol v závere svojho slávnostného príhovoru rektor Mésároš.

Svoje príhovory pri príležitosti inaugurácie rektora prof. Ing. Petra Mésároša, PhD. predniesli:

• štátny tajomník MŠVVaŠ SR, Mgr. Róbert Zsembera,
  • viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave, prof. Ing. Ferdinand Daňo, PhD.,
  • námestníčka primátora mesta Košice, Mgr. Lucia Gurbáľová,
  • generálny riaditeľ spoločnosti AT&T, prezident Americkej obchodnej komory a člen Správnej rady Technickej univerzity v Košiciach, Ing. Gabriel Galgóci,
  • predseda Slovenskej akadémie vied, prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc.,
  • zástupca Univerzity v Miškolci, prof. Dr. Péter Szűcs.

Inaugurácie sa zúčastnili aj členovia akademickej obce, predstavitelia partnerských inštitúcií univerzity a významné osobnosti z radov verejného života. Slávnosť sa niesla v duchu predstavenia nových vízií, cieľov a plánov, ktoré nový rektor bude presadzovať počas svojho funkčného obdobia. Program zakončilo vystúpenie speváckeho zboru Technickej univerzity Košiciach Collegium Technicum.

Prof. Ing. Peter Mésároš, PhD. úspešne ukončil v roku 2022 inauguračné konanie v odbore stavebníctvo. V rokoch 2015 až 2019 pôsobil ako prodekan pre rozvoj a zahraničie Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. v rokoch 2019 až 2023 bol dekanom Stavebnej fakulty TUKE a štatutárnym zástupcom Znaleckého ústavu v odbore stavebníctvo na univerzite. Peter Mésároš je znalcom zapísaným v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v odbore Ekonómia a manažment, odvetvie Kontroling. Je členom viacerých vedeckých rád fakúlt a univerzít, členom medzinárodných redakčných rád vedeckých časopisov. Úspešne viedol a vedie viaceré národné a medzinárodné projekty. Bohatá je aj jeho publikačná činnosť. Je členom Prezídia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, členom komisie SOC-1 pre odborné vzdelávanie v rámci Európskej federácie stavebného priemyslu.