Atraktívne vzdelávanie na TUKE - otvorenie moderného laboratória zameraného na oblasť internetu vecí

Na Katedre počítačov a informatiky, Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (KPI FEI TUKE) bolo v piatok, 26.10.2018 slávnostne uvedené do prevádzky moderné a pre študentov atraktívne laboratórium zamerané na v súčasnosti výsostne aktuálnu oblasť internetu vecí. Laboratórium je primárne určené pre študentov informačných technológií. Jedná sa o architektonicky moderné, na Slovenské pomery inovatívne a technologicky špičkovo vybavené laboratórium, ktoré bude slúžiť nielen ako atraktívne vzdelávacie pracovisko zamerané na oblasť internetu vecí, ale aj pre výskum a vývoj v predmetnej oblasti.

"Toto laboratórium je ďalším zo špičkových laboratórií, ktoré je na TUKE v krátkom čase otvárané v spolupráci s priemyselným partnerom, v tomto prípade s významnou globálnou spoločnosťou – AT&T“, uviedol pri otvorení laboratória rektor TUKE, prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc.. „Takéto projekty spolupráce so súkromným sektorom pomáhajú zatraktívniť a skvalitňovať vzdelávanie, rozvíjať inovácie a prispievajú k zníženiu odlivu mladých talentovaných ľudí z regiónu“, pokračuje S. Kmeť.

„Naši študenti budú mať možnosť pri práci v laboratóriu hľadať nové riešenia, ako vytvárať veci, ktoré je možné pripojiť k internetu a urobiť tak ten svet ešte prepojenejší, ako je doteraz. Základom sú rôzne senzory, ktoré študenti prepájajú a pomocou stavebníc pripájajú k internetu, vďaka čomu môžu napríklad merať teplotu alebo vlhkosť v miestnosti, alebo naopak, nastaviť optimálne osvetlenie,“ , povedal pri otvorení doc. Ing. Jaroslav Porubän, PhD., vedúci Katedry počítačov a informatiky, na ktorej bolo toto moderné laboratórium vytvorené.

Laboratórium bolo vybudované v rámci spolupráce TUKE a spoločnosti AT&T, ktorá má dlhodobo záujem o podporu nielen samotného vzdelávacieho procesu, ale aj o vytváranie podmienok pre jeho skvalitnenie. "AT&T má záujem o úzku spoluprácu s TUKE, ako špičkovej vzdelávacej inštitúcie nielen v oblasti vytvárania podmienok pre zvyšovanie kvality vzdelávacieho procesu, ale sa aj priamo zúčastňuje v posledných rokoch na jeho organizácii tým, že umožňuje svojím expertom sa podieľať na zabezpečení vybraných častí vzdelávacieho procesu. Je to náš príspevok k podpore vytvárania podmienok pre prípravu špičkových odborníkov v oblasti IKT. A na TUKE takýto odborníci pripravovaní sú. Sme radi, že sa na tomto procese môžeme aktívne podieľať v čase, keď IT sektor na Slovensku zápasí s deficitom odborníkov v oblasti IT“ uviedol pri otvorení generálny riaditeľ AT&T Gabriel Galgóci.

Kontakt: Doc. Ing. František Jakab, PhD., 0905 715 816

foto: TASR