Osobné nástroje
Akcie dokumentu

Výstava Inside Insight

Dizajnérska výstava Katedry dizajnu TUKE v Kunsthalle v Budapešti

Dizajn v podaní študentov a absolventov Katedry dizajnu Fakulty umení košickej Technickej univerzity bude koncom mája predstavený medzinárodnej verejnosti v Kunsthalle (Műcsarnok) v Budapešti.
Výstava s názvom INSIDE INSIGHT je zameraná na priestor interiéru a ponúkne pohľad na rôznorodé možnosti v dizajne pre bývanie, ako aj náhľad do procesu dizajnérskej tvorby. Výstava bude v priestoroch Kunsthalle otvorená 30. mája o 17. hodine a bude prebiehať až do 13. augusta.

Výstava INSIDE INSIGHT je súčasťou série výstav prezentujúcich vysoké školy s umeleckým
vzdelávaním, pre ktorú je v budapeštianskej hale umenia vyhradený výstavný priestor Műcsarnok#Box. Výstava Katedry dizajnu bude prvou zahraničnou prezentáciou v sérii, doteraz sa
totiž v rámci tejto výstavnej iniciatívy predstavili jedine maďarské vysoké školy. Košická TUKE tak
vystrieda budapeštianske univerzity MOME (Vysoká škola umení a dizajnu Moholy-Nagy) a METU
(Metropolitná univerzita v Budapešti) a vysoké školy z miest Pécs, Eger a Šopron. Výstava bude
v Kunsthalle prebiehať súbežne s maďarským Národným salónom, ktorého súčasný ročník je
zameraný práve na dizajn a úžitkové umenia.

Dizajnérske produkty, ktoré tvoria výber výstavy INSIDE INSIGHT, spája okrem spoločnej témy, ktorou je dizajn pre bývanie, aj to, že predstavujú alternatívy ku komerčnej produkcii, obsahujúce silné významové a symbolické odkazy. Ďalším spoločným menovateľom exponátov je pomerne veľká tvorivá sloboda, ktorá predchádzala ich vzniku. Študenti mohli k práci na zadaniach pristupovať ako k forme sebavyjadrenia a pre svoj dizajnérsky výskum si zvoliť ľubovoľný predmet záujmu, či fenomén. Aspekty, ktoré týmto výberom kurátorská koncepcia zdôrazňuje sú udržateľnosť a stálosť dizajnu, ale aj jeho dočasnosť a pominuteľnosť, s dôrazom na emocionalitu predmetov, ktoré utvárajú naše domovy.

„Výstavou INSIDE INSIGHT sme chceli predstaviť dizajnérsku prácu, ktorá nemá komerčný charakter, ale poukazuje na uvoľnenejší typ kreativity. Myslíme to však vážne s víziou, že takéto práce môžu hľadať a nachádzať také prístupy, ktoré nabádajú ku zmene od konzumu k udržateľnému rozvoju. Spôsoby akými žijeme symptomaticky odrážajú naše domovy. To je téma, ktorá nás zaujala a veríme, že práca pedagógov v tomto procese je omnoho dôležitejšia, ako by sa mohlo zdať,“ hovorí prof. Tibor Uhrín, vedúci Katedry dizajnu FUTU, a zároveň jeden z kurátorov výstavy.

Rovnocenné miesto v prezentácii majú diela študentov vizuálnej komunikácie, ktoré reagujú priamo
na vystavené produkty alebo samotnú tému výstavy, a graficky dopovedajú predstavenú víziu podôb
bývania.

Műcsarnok (Kunsthalle Budapest)
Dózsa György út 37 (Hősök tere)
Budapešť, Maďarsko
www.mucsarnok.hu

« Máj 2017 »
Ne Po Ut St Št Pia So
123456
78910111213
21222324252627
28293031

Slovenská Sporiteľňa Košice 2013 Member of EUA Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Hutnícka fakulta Strojnícka fakulta Fakulta elektrotechniky a informatiky Stavebná fakulta Ekonomická fakulta Fakulta výrobných technológií Fakulta umení Letecká fakulta
Vytvorené v Plone CMS, Open Source systéme správy obsahu

© 2007 Technická univerzita v Košiciach, všetky práva sú vyhradené.

webmaster