História  Životopisy fyzikov

James Prescott Joule
    Isaac sir Newton
    James Watt

Loránd Eötvös (1848 - 1919)

Narodil sa 27.7.1848 v Budapešti. Zaujímal sa o prírodné vedy a o prírodu. V roku 1865 po ukončení stredoškolských štúdií sa na prianie rodičov zapísal na práva. Štúdium ho neuspokojovalo a po návšteve v Taliansku, kde videl Galileiho rukopisy sa definitívne rozhodol pre štúdium fyziky a chémie na univerzite v Heidelbergu. Tam získal v roku 1870 doktorát a od roku 1871 začal pôsobiť ako docent a o rok neskôr ako profesor Teoretickej fyziky na univerzite v Budapešti. Od roku 1878 začal pôsobiť na tejto univerzite ako profesor Experimentálnej fyziky až do konca svojho života. Zomrel 8.4.1919  v Budapešti.

Vedecký prínos

Kto ho najviac ovplyvnil

Vedecký prínos
Počiatočne výskumy sa týkali povrchových javov kvapalín, kapilarity a kritických pomerov plynov.
Jeho zákon opisujúci závislosť povrchového napätia na teplote sa stal základom pre určovanie relatívnej molekulovej hmotnosti kvapalín.
Venoval sa výskumu gravitácie, zostrojil veľmi jemné torzné váhy, ktoré umožnili merať veľkosti a smery intenzity gravitačného a magnetického poľa. Pomocou nich zistil, že gravitačná hmotnosť telies sa rovná jeho zotrvačnej hmotnosti bez ohľadu na jeho tvar a zloženie. Tieto váhy boli použité pri geologických prieskumoch a zisťovanie podzemných nerastov.

Kto ho najviac ovplyvnil
Ovplyvnil ho Galileo Galilei svojimi rukopismi a Štefan Anián Jedlík, ktorému pomáhal pri pokusoch v období svojich stredoškolských štúdií. Celý život spomínal a na konci svojho života opakoval svojim študentom a mladším spolupracovníkom Jedlíkove slová: ,,Kto sa chce zaoberať fyzikou, kto chce byť vedcom a vynálezcom, musí venovať vede každú svoju myšlienku. Príroda odhalí svoje tajomstvá a krásy len tomu, kto jej venuje všetky svoje sily a žije len pre ne."